Features
Same high back and supportive profile as the Sunset Chair, but the Beach Chair sits lower to the ground with a leg design that stops you from sinking into the sand.
Specification
| Gender: | Unisex |
| Season: | All Seasons |
| Size: | -- |
| Color: | Black/F14 Cyan Blue, NEW Blue Mesh/F14 Cyan Blue |
| Weight capacity: | 145kg |
| Weight: | 1556~1603g |
| Dimension: | D/L71cm x W59cm x H79cm |
| Packed Size: | D/L47cm x W12cm x H14cm |
Material
Frame:
Proprietary DAC aluminium alloy
Silicone shock cord
Proprietary resin hubs
Rubber feet
Seat: bluesign®-certified and recycled 600D polyester
Carry Case: bluesign®-certified and recycled 300D polyester ripstop
Proprietary DAC aluminium alloy
Silicone shock cord
Proprietary resin hubs
Rubber feet
Seat: bluesign®-certified and recycled 600D polyester
Carry Case: bluesign®-certified and recycled 300D polyester ripstop
12651R2 BEACH CHAIR
{{selected_pc.discount}}% OFF
${{selected_pc.retail_price}}
${{selected_pc.price}}
Warning! The number of purchases cannot be greater than the existing inventory quantity. Please pay attention.
Warning! Please note that the number of purchases cannot be less than one.
Size
Quantity
Please select the size
| Add to Cart |










Hong Kong
Macao
Taiwan
China