Features
This is an LED lantern that allows you to change the LED color between white and warm colors by simply pressing the switch.
Stepless dimming is possible by pressing and holding the switch.
Light source: 1 white LED (light emitting diode), 1 warm color LED (light emitting diode)
Power source: DC4.5V, 3 AA batteries (sold separately)
Continuous lighting time (approx.): White LED: up to 15 hours, warm color LED : Up to 20 hours when using alkaline batteries *Varies depending on usage conditions.
Light amount (approx.): White LED (High): 270 lumens, White LED (Low): 17 lumens, Warm LED (High) 210 lumens, Warm LED (Low): 15 lumens
Specification
| Gender: | Unisex |
| Season: | All Seasons |
| Size: | -- |
| Color: | -- |
| Weight: | 400g |
| Dimension: | Width 112 x Depth 112 x Height 185mm (excluding handle) |
| Max Light Output (Lumens): | 270Lumen |
| Battery Type: | DC4.5V, 3 AA batteries |
Material
UK-4052 COLOR CHANGE LED LANTERN
Size
Quantity
| Add to Cart |










Hong Kong
Macao
Taiwan
China